Obsah:

< Zpět na všechny články

Novinky

První robotická sekačka bez drátu: Husqvarna EPOS

Husqvarna od roku 1995 přichází s neustálými inovacemi v oblasti robotického sekání. Nyní přichází revoluční technologie EPOS, která k provozu nepotřebuje obvodový vodič.

Jakub Šilar

|

26.8.2021

Při každé instalaci jsme museli do země pokládat ohraničující vodiče. To se nyní stává minulostí. Husqvarna přišla s novým modelem Automower 550 EPOS, který jezdí zcela bez vodících kabelů a pracuje v rámci virtuálních hranic.

Jak funguje technologie EPOS?

Schéma fungování EPOS technologie
Schéma fungování technologie EPOS

Systém se skládá ze tří prvků: sekačky, referenční stanice a satelitního družic. Sekačka zná svoji polohu díky satelitům. Mimo jiné využívá americký GPS či evropské Galileo. Ty však dosahují přesnosti v jednotkách metrů, což není pro přesný pohyb dostatečné. Právě kvůli tomu se sekačka napojí také k referenční stanici, která je na pevno umístěna v rámci instalace na pozemku a tvoří pro sekačku pevný orientační bod. Díky tomuto trojúhelníkovému propojení se Automower pohybuje s přesností na 1-3 cm.

Automower 550 EPOS s referenční stanicí
Automower 550 EPOS s referenční stanicí

Největší výhody

Nezničitelná a flexibilní instalace

U EPOSu nelze přerušit ohraničující vodič, protože žádný neexistuje. Zároveň lze velmi rychle provést úpravu sekaných oblastí. Můžeme si nadefinovat zakázané zóny, kam sekačka jezdit nebude – např. když se v parku postaví stánek s občerstvením. Zóny můžeme flexibilně zapínat a vypínat. Dohromady můžeme mít celkem 20 různých sekaných ploch a u každé si zvlášť nastavit časovač a výšku sečení, což zcela mění možnosti, co sekačka dokáže.

Rozměry instalace

Sekané plochy mohou být od sebe vzdálenější, stačí když jsou propojené cestou. Virtuálně se přesně nadefinuje trasa, po které sekačka pojede, aby se do oblastí dostala.

Jak se tvoří virtuální hranice?

Sekačka má novou funkci AppDrive, kdy ji řídíme přes telefon jako autíčko na ovládání. Skrze tuto funkci nadefinujeme jednotlivé plochy nebo zakázané zóny.

AppDrive v akci
AppDrive v akci

Je EPOS pro každého?

Příchod bezdrátových sekaček rozhodně neznamená stopku klasickým modelům s ohraničujícím vodičem. Sekané pozemky musí splňovat spoustu specifik a proto se musí nejprve pečlivě zvážit, zda je EPOS vhodný. Všeobecně se dá říct, že sekačka by neměla mít problém s velkými otevřenými pozemky do 5000m². Komplikace mohou nastat v přítomnosti aleje stromů nebo jiných překážek.

Na co se EPOS hodí?

  • otevřené parky
  • sportovní hřiště
  • velké otevřené zahrady
  • jakékoliv zatravněné plochy s nerušeným výhledem na oblohu

Na co se EPOS naopak nehodí?

  • parky se spoustou stromů
  • zastřešené hřišť

My už testujeme

Již nyní máme jeden testovací EPOS na firmě. Důkladně testujeme všechny proměnné, abychom byli připraveni na reálnou instalaci i prakticky, ne jen teoreticky. Zatím jsme nadšení a věříme, že EPOS technologie je v oblasti robotického sekání velkým krokem kupředu. Pokud vás EPOS zaujal a nejste si jisti, jestli je pro vás vhodný, určitě se ozvěte a prokonzultujeme to.

Jak vypadá mapa v aplikaci Automower Connect
Jak vypadá mapa v aplikaci Automower Connect